Dijital ve Girişimcilik Hakkında

Menu & Search

Side Hustle Keeps You Alive

Side hustle keeps you alive!

Selamlar!

Aşina olduğumuz ya da  çok kullandığımız bir terim değil side hustling. Türkçe’deki en yalın karşılığı ek iş olabilir. Ancak side hustle’i ek işten ayıran en önemli şey size ait bir iş/proje olması. Demem o ki, akşam gittiniz Uber şoförlüğü yaptınız, bir mekanda Dj’lik yapıyorsunuz bunlar birer side hustle değil. O yüzden ben ek iş demeyi kişisel olarak tercih etmiyorum, yan uğraş demek bana daha sağlıklı geliyor. Full time işinizden arda kalan zamanlarda (akşamlar, haftasonları vb) kişisel ilgi alanınızda bir şeyler yapıyor/yaratıyor olmanızı side hustling olarak tanımlayabilirim. Motivasyonunuz gelir elde etmek olabileceği gibi yalnızca konuyla ilgili kendinizi geliştirme isteğiniz de olabilir.

Konuya böyle baktığınız zaman blogging bile side hustle olarak nitelendirilebilir. Blog’um benim için bir paylaşım/etkileşim ve öğrenim kanalı. Yazı yazmak benim için ittirici bir öğrenim aracı. Yazma esnasında konuyla ilgili dip detay yapılan araştırmalarda çok fazla şey öğrenmişimdir.

Ama benim icin en heyecan verici yan ugras dijital urunler yaratmak, su ana kadar yarattigim ve aktif kullanilan bir urun yok. Hepsi tarihin tozlu cloud’larinda yerlerini aldilar. Ama onlar aslinda birer amac degil aracti, geri donup baktigimda her projeden ne kadar cok sey ogrendigimi gordukce hala sasiriyorum. Bugun sahip oldugum bilgi/tecrube birikimimi bazilarinin zaman ve maddi israf olarak gordugu projelerime borcluyum. Bu projelerden edindiklerimin somut bir karsiligi yok benim icin. Ve bu yuzdendirki, ilk gunku heyecanla benzer yolculuklara devam ediyorum.

Profesyonel/kurumsal hayatinizla parallel bir alanda bir yan ugrasinizin olmasi kariyerin acisindan tahmin edemeyeceginiz derecede faydali olacaktir.

Lutfen kendinize bir yan ugras edinin, ogrenmeyi hic birakmayin. Dizi degil, egitim videolari izleyin. Son olarak, en onemlisi belki de, denemekten korkmayin.

Sevgiyle kalin

Related article
Data Visualization Denemelerim

Data Visualization Denemelerim

Bir süredir Python ile data analizi ve modellemeleri üzerine kafa…

Corporate Nomad: Dream or New Reality?

Corporate Nomad: Dream or New Reality?

Bizim jenerasyon once gezgin olma hayalleri kurmaya basladi. Oncelerde bir…

Nasil Zengin Olunur?

Nasil Zengin Olunur?

Arkadaslar, arkadaslar baktim blogu ziyaret etmiyorsunuz, yazilara abone olmuyorsunuz, herhalde…

Type your search keyword, and press enter to search