Dijital ve Girişimcilik Hakkında

Menu & Search

Instagram değişmiyor, sakin olabiliriz!

Selamlar,

Bu ayın 15’inde Instagram bir açıklama yaptı, ancak bize gelmesi biraz uzun sürdü belli ki. Son 2 gündür yerli kullanıcılar bir ‘Gönderi Bildirimlerini Aç’ telaşına düştü. Kısaca konuyu özetleyeyim sizler için.

Instagram dedi ki; artık kullanıcılar o kadar çok hesap takip ediyor ve o hesaplar o kadar fazla gönderi paylaşıyor ki, siz kullanıcılarımız bu gönderilerin %70’ini göremiyorsunuz! Bu sebeple size bir güzellik yapalım dedik ve bir algoritma yazdık. Bu algoritmayla amacımız kaçırdığınız o %70’lik kısımdan sizin ilginizi çekebilecek paylaşımları size sunmak. Yani daha önce yüksek etkileşimde olduğunuz (bolca fotoğrafını beğendiğiniz, yorum yaptığınız) hesapların gönderilerini kronolojik sıralamadan bağımsız size üst sıralarda sunacağız, dedi Instagram. (bknz. http://blog.instagram.com/post/141107034797/160315-news )

Aslında bu takipçileriyle içli dışlı olan bloggerlar, fenomenler ve firmalar için süper bir hikaye. Düşünsene saat kaçta paylaşırsan paylaş, etkileşimde olduğun kullanıcı o postu görüyor olacak! Kişisel fikrim bu hesapların etkileşim oranlarında %10-20 civarı bir artış olacaktır.

Ancak herkesi bir panik kapladı bildirim açtırma derdine düştü. Bildiriminizin açık olması tabi ki büyük avantaj, sonuçta kullanıcı siz paylaşım yaptığınız an haberdar oluyor. Ancak küçük bir not düşeyim; bildirimlerinizin açılmış olması Instagram akışında konumunuzu etkilemeyecektir. Zaten herkes ortalığı ayağa kaldırdı ama yüreklere su serpen o açıklama bu akşam geldi;


 

Related article
Data Visualization Denemelerim

Data Visualization Denemelerim

Bir süredir Python ile data analizi ve modellemeleri üzerine kafa…

Corporate Nomad: Dream or New Reality?

Corporate Nomad: Dream or New Reality?

Bizim jenerasyon once gezgin olma hayalleri kurmaya basladi. Oncelerde bir…

Nasil Zengin Olunur?

Nasil Zengin Olunur?

Arkadaslar, arkadaslar baktim blogu ziyaret etmiyorsunuz, yazilara abone olmuyorsunuz, herhalde…

Type your search keyword, and press enter to search