Dijital ve Girişimcilik Hakkında

Menu & Search

En Yalın Tanımıyla; Bitcoin Nedir?

Çok tarihsel detay vermeden, paranın ortaya çıkışını açıklayacagım. Bu noktada bildiğiniz kağıt paraları unutun lütfen 🙂

Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde uzak diyarlarda yaşayan bir kabile varmış. Bu kabile bol bol denize açılıyormuş, bir gün balıklarla beraber ağlarına daha önce görmedikleri kaya parçaları takılmış. Gel zaman git zaman bu böyle devam etmiş balıklarla beraber parçalar halinde bu kayalardan da toplamaya başlamışlar. Yaşadıkları bölgede olmayan bir şey olduğu için bu parçaların hepsini kabile reisi almış, yığmış kendi evine.

Diğer yandan tuttukları tüm balıkları kabile üyelerine dağıtıyorlarmış. Aralarında az miktarda büyük baş hayvancılık ve tarım yapanlarda varmış. Tüm ticari denge kendi aralarındaki takasa dayanıyormuş. Bu takas sistemi için ellerindeki mahsullerden bağımsız bir birim ihtiyacı doğmuş. Uzun uzun kafa patlatmışlar, en son kabile reisi bir benzeri kendi yaşam alanlarında bulunmayan denizin dibinden topladıkları kayaları herkese eşit şekilde dağıtmaya başlamış. Kabile üyeleri mahsülleri takas etmek yerine, bu kayalar aracılığıyla alışveriş yapmaya başlamış. Tüm kabilenin üzerinde hem fikir olduğu, kabul ettiği yeni bir birim ortaya çıkmış. Artık kimse ihtiyacı olmayan mahsulleri takasla almak zorunda kalmamış, herkes çalışıyor kayasını kazanıyor ve bununla alışveriş yapıyormuş.

Bundan sonrasını biliyorsunuz Lidyalılar, altınlar, madenler, kağıt paralar, merkez bankaları, devletlerin para birimleri falan filan.

Dünya Bankası verilerine göre merkezi bankalara bağlı 180 farklı para birimi mevcut günümüzde. Şu an bu yazıyı Sırbıstan’dan yazıyorum burada Dinar geçerli, Tükiye’den gelirken önce Türk lirası ile Euro alıyorum. Euro ile buraya gelip burada Dinar’a çevirip bu şekilde harcayabiliyorum. Bir sürü exchange maliyeti, zaman kaybı, birimler arası kafa karışıklıkları.

 

Bir önceki yazımda belirttiğim Cypherpunk’lar bir merkeze bağlı olmayan bir para birimi yaratmayı hayal ediyorlar.

21. YY’da olduğumuzu düşününce bunu teknoloji aracılığıyla mümkün kılmak akla en yatkın çözüm.

Diyorlarki eşsiz taşlara ihtiyaç yok, biz bir kod yazalim, bu kodun icinde sifrelenmis uctan uca bagli birimler olsun ve bu kod bu birimlerin sayisini kisitlasin. Bu birimleri herkesle paylasmayalim ama bu kodu cozup birimlere ulasmak icin gereken algoritmayi paylasalim. İsteyen herkes bu algoritmayı bilgisayarında çalıştırıp, bu kodları maksimum limite ulaşana kadar çözümleyebilsin. Nasıl ki bu kayaları denizden çıkartan balıkçılar bu kayaların bir kısmını kazanıyordu, bilgisayarları aracılığıyla bu kodu çözümleyenler de bu birimlerden kazansınlar ve biz bunlara madenci diyelim. Hatta biz bu madencilerin bilgisayarları aracılığıyla kendi aramızda bu birimi transferde edebilelim ve bu transfer işlemlerini tüm madencilerin bilgisayarlarında saklayalım. Böylece sen bana göndermedin, vay bana gelmedi diyemesin kimse, bu işlemler onbinlerce bilgisayarda kayıtlı şekilde saklansın. Bu madenciler çok cuzzi miktarda bu kodlardan alsınlar transferlerinin emeği olarak 🙂

Bak ne yaptı şimdi bu Cypherpunk’lar, bir merkeze bağlı olmayan, bunu bir birim olarak kabul eden herkesin kullanabileceği, dünyanın her yerine bilgisayarlar aracılığıyla transfer edilebilecek tamamen dijital bir para birimi yarattılar. İşte bu Bitcoin 🙂

Başka bir gün de, bunları nasıl kazıyorlar, neden başka sanal para birimleri çıktı, bu sanal paraların farkı ne zaman buldukça bu konuları paylaşıyor olacağım.

Malum şu günlerde Bitcoin hafiften saldı kendini, yazı yazmaya vakit bulabildim sayesinde.

 

Dipnot 1: Bu yazı yazılırken 1 bitcoin = $11801.50

Dipnot 2: Korkacak bir şey yok, her yılın en düşük değerini ocak ortasında gören bir sanal para birimi bitcoin.

 

Bu yazıyı kaynak göstererek arzu ettiğiniz platformda paylaşabilirsiniz. İlginiz için teşekkürler.

Related article
Data Visualization Denemelerim

Data Visualization Denemelerim

Bir süredir Python ile data analizi ve modellemeleri üzerine kafa…

Corporate Nomad: Dream or New Reality?

Corporate Nomad: Dream or New Reality?

Bizim jenerasyon once gezgin olma hayalleri kurmaya basladi. Oncelerde bir…

Nasil Zengin Olunur?

Nasil Zengin Olunur?

Arkadaslar, arkadaslar baktim blogu ziyaret etmiyorsunuz, yazilara abone olmuyorsunuz, herhalde…

Type your search keyword, and press enter to search