Dijital ve Girişimcilik Hakkında

Menu & Search

Cypherpunk’ı ben biraz geç öğrendim!

Cypherpunk nedir bileniniz var mı? Bu yazı bilmeyenler için, bilenler ile yollarımızı ayırabiliriz bu noktada.

Evet, sevgili bilmemek değil öğrenmemek ayıp kitlesi biraz geç kaldığımızı söylemem gerekiyor Cypherpunk konusunda. Hani artık bir çoğumuzun duyduğu Bitcoin var ya, onun ortaya çıkışına öncülük etmiş bir kavram. En yalın haliyle, bireylerin kişisel gizliliklerini ön plana koyarak kendilerine şifreli bir dijital hayat yaratmaları diyebiliriz. Merkezi otoriteden tam bağımsız ve otoritenin takibine dahi izin vermeyen bir yapı hayal edin. Yani Cypherpunk’lar internette ne aradıklarının, hangi sayfayı ziyaret ettiklerinin, ne alıp, ne kadar ödediklerinin takip edilemediği bir dijital dünya deneyimini savunurlar. 1993’te ilk kez ortaya atılmış olmasına rağmen, şu an kendisi için “Hot Topic” diyebiliriz.

Bir iki örnek verelim;

1998 yılında Nick Szabo tarafından yaratılan Bit Gold adında dijital bir para birimi olduğunu biliyor musunuz? Zamanının ötesinde bir kafa olduğu için ragbet görmemiş olmasını kabul edebiliriz.

Ross Ulbricht elinden çıkan Silk Road, anonim alışveriş yapılan bir pazaryeri, bir diğer örnek olabilir. Ciddi bir ceza ile karşı karşıya kaldı Ross, Silk Road yüzünden.

Ve uzun süredir, Londra’nın göbeğinde mahkum hayatı yaşayan Julian Assange! Wikileaks dememe ya da Londra’da Ekvador Büyükelçiliği’nde sığınmacı olarak hayatına devam etmekte olduğunu hatırlatmama gerek var mı?

Tüm isimlerin ortak yönü yazılımcı olmaları. Biraz daha derine inersek, bu bilgi birikimlerini özellikle hacker’lık ve kriptoloji alanında kullandıklarını görüyoruz.

Dijital para birimi, kriptoloji, gizlilik…

Evet, bunlar Bitcoin’in ayak sesleri, yakında kısa kısa yazılardan oluşan bir seri yazmaya çalışacağım kendisi hakkında, olabildiğince işin teorisini yalın bir dille aktarmayı deneyeceğim.

 

Yakında görüşürüz!

Article Tags
Related article
Data Visualization Denemelerim

Data Visualization Denemelerim

Bir süredir Python ile data analizi ve modellemeleri üzerine kafa…

Corporate Nomad: Dream or New Reality?

Corporate Nomad: Dream or New Reality?

Bizim jenerasyon once gezgin olma hayalleri kurmaya basladi. Oncelerde bir…

Nasil Zengin Olunur?

Nasil Zengin Olunur?

Arkadaslar, arkadaslar baktim blogu ziyaret etmiyorsunuz, yazilara abone olmuyorsunuz, herhalde…

Type your search keyword, and press enter to search