Dijital ve Girişimcilik Hakkında

Menu & Search

Cambridge Analytica Skandalından 1.5 Yıl Sonra Twitter Politik Reklamları Yasaklıyor!

Selam arkadaşlar,

 

Great Hack’i izlemeyen kaldı mı? Bu belgesel film Cambridge Analytica isimli data şirketinin Trump’un seçim kampanyası ve Brexit sürecindeki etkisini gözler önüne sermek için çekilmiş. Şirketin kapanma raddesine nasıl geldiğini, politik süreçleri nasıl manipüle ettiğini gözler önüne seriyor.

Günümüz çağında her teknoloji tüketicisinin mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyor, ve linkini buraya bırakıyorum.

thegreathack

 

İzleyenlerle devam edelim 🙂 Dijital mecraların satın alma kararlarımızdan, siyasi tercihlerimize kadar üzerimizdeki etkisini inkar edemeyeceğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Dijital reklamcılık teknolojik olarak ilerleyip, datalarımız anlamlandırıldıkça bu süreç bize daha fazla tesir ederek gelişmeye devam edecek. Gelişimi burada olumlu anlamlandırmamak gerekebilir, belli bir eşikten sonra karar vericiler (finansal güçler) hayatımızda her kararda aktif bir etken haline gelebilirler.

 

Bu noktada nam-ı değer @Jack rahatsızlık hissetmiş olacak ki, onun için küçük ancak siyasiler için büyük bir adım olarak kendi platformunda ( Twitter 🙂 ) politik reklamların yayınlanmasını durduracağını açıkladı. İlgili tweetsel;

Ne demiş bakalım Twitter’in kurucusu Jack Dorsey?

“Internet reklamları son derece güçlü ve reklam verenler için çok etkili bir yol olmasına rağmen, bu güç milyonlarca kişinin hayatını etkileyebilecek oy verme sürecini etkileyebileceği için risk teşkil ediyor. Internet üzerinden siyasi reklamlar medeni tartışma zeminine yeni zorluklar sunuyor. Makine öğrenmesi tabanlı mesajlaşmalar, mikro hedefleme, kontrolsüz yanıltıcı bilgiler ve derin uydurmalar. Hepsi şaşırtıcı hızla büyüyor ve sofistike hale geliyor.

Bu zorluklar sadece siyasi reklamları değil tüm internet iletişimini etkileyecek. En doğrusu paranın getirdiği yük ve karmaşayı denklemden çıkararak gücümüzü temel problemlere odaklamak olacak. İkisini birden çözmeye çalışmak ikisini de yeterince iyi çözememek anlamına gelecekti ve güvenilirliğimize zarar verecekti.”

 

Sevgili Jack belli ki oy verme sürecine etki etmeyi etik  bulmayıp, böyle bir karar almış. Ancak hayatımızdaki diğer kararların hepsinde var olmaya devam etmemek ile ilgili bir sebep görmemiş.

 

Sonuç olarak kişisel footprintimiz her geçen gün daha fazla takip edilip, daha fazla bir araya getirilip, daha iyi anlamlandırılıyor, bu da her geçen gün karar mekanizmamızı etkileyecek reklam görme ihtimalinin artmasını kaçınılmaz kılacak.

 

Bundan kaçmak pratik olarak pek mümkün değil, (tası tarağı toplayıp online dünyadan uzaklaşmadığınız sürece) o yüzden bunu farkında olup özellikle en fazla manipüle edildiğimiz tüketim alışkanlıklarımız konusunda yapay zekaya karşı eğilip bükülmemek, dik durmakta fayda var 🙂

 

Son not: Ücretsiz olarak kullandığınız her platfromda ( Facebook, Instagram, Twitter, Whatsapp etc) , bu platfom için birer müşteri değil, kaynak olduğunuzu unutmayınız.

 

İyi pazarlar 🙂

 

Article Tags
Related article
bye bye 2020

bye bye 2020

Normları yıkan, kendi kurallarını ortaya koyan her anlamda unutulmaz bir…

The Next Pandemic – Netflix Dizisinin Tahmini Gercek Oldu

The Next Pandemic – Netflix Dizisinin Tahmini Gercek Oldu

Serinin Kasim 2019'da yayinlanan 20 dakikalik bolumunde bir salginin kacinilmaz…

Reklamın Dijitali Nedir?

Reklamın Dijitali Nedir?

Dijital reklamcılık son 10 yıldır, sosyal medya kanallarının artışıyla beraber…

Type your search keyword, and press enter to search